Użytkownicy aparatów słuchowych powinni wyposażyć się w niezbędne środki do ich pielęgnacji. Odpowiednie czyszczenie i konserwacja aparatów wydłuża ich żywotność, przenosi czystszy dźwięk oraz zmniejsza ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń do ucha.
W gabinecie audioprotetycznym mogą Państwo zasięgnąć porady, które ze środków pielęgnacyjnych są najodpowiedniejsze dla Państwa aparatów i jak z nich korzystać.

Do podstawowych środków czystości zalicza się:

  • Spray (z atomizerem lub bez) dezynfekujący i myjący, przydatny do czyszczenia aparatów wewnątrzusznych oraz wkładek usznych.
  • Chusteczki (pakowane pojedynczo lub w dozowniku) nawilżone środkiem bakteriobójczym, ułatwiają usuwanie woskowiny z powierzchni wkładek usznych i aparatów wewnątrzusznych; wygodne w użyciu nawet w podróży. 
  • Tabletki czyszczące rozpuszczane w wodzie, które pomagają oczyścić powierzchnie wkładek usznych. Po wyczyszczeniu wkładek należy je dokładnie osuszyć.
  • Kapsuły osuszające, które chronią elektronikę aparatu słuchowego przed zawilgoceniem i rdzewieniem. Zaleca się osuszanie aparatu co noc w szczelnie zamkniętym pojemniku.
  • Żel pielęgnacyjny ułatwia wkładanie wkładek usznych i zapobiega podrażnieniom przewodu słuchowego zewnętrznego.

Ważne są również kontrole aparatów i wyczyszczenie ich w profesjonalnym gabinecie protetycznym.