Rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty zauszne

Aparaty klasyczne to aparaty zauszne, większość z nich posiada certyfikat IP67, dzięki czemu są odporne na kurz i wilgoć. Ich zaletą jest również łatwość dopasowania do każdego stopnia ubytku słuchu: od lekkiego do głębokiego. Do aparatów klasycznych dołączone są wkładki uszne na standardowym wężyku.

Aparaty na wężyku life są podobne kształtem do klasycznych, różnią się jedynie grubością dźwiękowodu i wkładką uszną do tego typu dopasowania. Jest to rozwiązanie dyskretniejsze. Oferuje mniejszy zakres dopasowania wzmocnienia od aparatu klasycznego.

Aparaty RIC to najmniejsze aparaty zauszne, których słuchawka wprowadzana jest bezpośrednio do kanału słuchowego zewnętrznego. Dzięki temu dźwięk kierowany jest bezpośrednio na błonę bębenkową i brzmi bardziej naturalnie. Moc słuchawki jest dobierana do aktualnego stanu słuchu, gdy słuch się pogorszy, możliwa jest wymiana jedynie słuchawki na silniejszą, co nie generuje tak wysokich kosztów jak zakup nowego, mocniejszego aparatu. Aparaty te mogą być stosowane przy różnych ubytkach słuchu od lekkiego po ciężki.

W grupie aparatów RIC możemy wyróżnić specjalny typ – aparaty słuchowe SLIM-RIC. Te ładowalne urządzenia wyróżniają się smukłą konstrukcją. Są dostępne w wariantach o różnych poziomach technologicznych, polecane szczególnie osobom z lekkim i umiarkowanym ubytkiem słuchu.

Aparaty słuchowe zauszne i typu RIC mogą być zasilane przez baterie lub ładowane – w zależności od modelu aparatu.

W aparatach słuchowych wykorzystuje się baterie cynkowo-powietrzne w czterech rozmiarach: 10, 312, 13, 675. Aparaty słuchowe na baterie sygnalizują, gdy poziom baterii jest niski i należy wymienić je na nowe. Przy wybranych modelach można sprawdzić poziom baterii za pomocą aplikacji w telefonie.

Aparaty słuchowe ładowalne, to aparaty z wbudowanymi akumulatorkami. Takie aparaty wieczorem umieszcza się w ładowarce, tak by ładowały się podczas snu, kiedy nie są potrzebne. Ładowalne aparaty słuchowe są coraz bardziej popularne, użytkownicy oceniają je jako wygodniejsze niż aparaty słuchowe na baterie.

 

Aparaty wewnątrzuszne

 

Aparat wewnątrzkanałowy CIC jest najmniejszym, a więc najbardziej dyskretnym aparatem słuchowym, na baterie 10. Całkowicie chowa się w przewodzie słuchowym zewnętrznym, nie tracąc przy tym najważniejszych dla pacjenta funkcji.

Aparat kanałowy CS jest aparatem na baterie 312 (o dłuższej żywotności niż 10), który zapewnia większe wzmocnienie niż CIC.

Aparat pełnomałżowinowy CT to największy aparat wewnątrzuszny, w którym stosuje się baterię 312 lub 13.