Audiolog
Audiolog to lekarz laryngolog, który w szerszym zakresie specjalizuje się w diagnostyce chorób słuchu oraz leczeniu tychże chorób. Zajmuje się leczeniem takich chorób, jak głuchota, szumy uszne lub zawroty głowy. Jeśli miewamy takie symptomy, to koniecznie powinniśmy zwrócić się z nimi do audiologa, który postara się ustalić ich przyczyny oraz opracuje plan działania, jak się ich pozbyć.
Z jakimi problemami można zgłosić się do audiologa?
Audiolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób, takich jak:
- niedosłuch
- głuchota
- szumy uszne
- zaburzenia równowagi
- zawroty głowy
Szczególną rolę w zawodzie audiologa zajmuje leczenie problemów komunikacji u dzieci. Audiolog zajmuje się diagnostyką i wstępnym leczeniem:
- dysleksji
- autyzmu, mutyzmu, logo fobii
- jąkania
Choroby te wymagają jednak współpracy specjalistów wielu dziedzin, dlatego audiolog powinien być pierwszym lekarzem, który zajmie się tymi problemami. Rehabilitacje i leczenie chorych dzieci przejmą natomiast logopeda i psycholog.
Laryngolog
Laryngolog/otolaryngolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób: ucha, kości skroniowej, nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, przełyku, głowy, szyi oraz przyległych do nich struktur, a także narządów zmysłów – słuchu, równowagi, węchu i smaku.
Do najczęstszych chorób w laryngologii/otolaryngologii zaliczamy:
- ból i zapalenie ucha,
- tendencje do gromadzenia woskowiny usznej,
- szumy uszne,
- niedosłuch,
- nagła głuchota,
- choroba Meniere’a,
- otoskleroza,
- obecność polipów w jamie nosowej,
- krwotok z nosa,
- urazy i złamania nosa,
- przerost migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego,
- zapalenie gardła, krtani lub zatok,
- zawroty głowy i zaburzenia równowagi pochodzenia błędnikowego,
- nowotwory w obrębie głowy i szyi.
Z jakimi dolegliwościami należy zwrócić się do laryngologa/otolaryngologa?
- ból ucha, uczucie zatkania, uporczywe szumy uszne,
- niedosłuch,
- zaburzenia równowagi,
- długotrwała chrypka,
- przewlekłe zapalenie gardła, tchawicy, oskrzeli,
- zapalenie zatok,
- oddychanie przez usta,
- wyczuwalny guz w obrębie głowy i szyi,
- zaburzenia połykania (dysfagia),
- nietypowa wydzielina z ucha, nosa (np. z domieszką krwi),
- niedowłady i porażenia narządów głowy i szyi.
Zabieg elektrokoagulacji
Elektrokoagulację naczyń krwionośnych przegrody nosa wykonuje się u osób mających problem z częstymi krwawieniami z nosa, w tym także u dzieci. Podczas zabiegu wykorzystywany jest prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, który prowadzi do zniszczenia struktur białka w komórkach odpowiedzialnych za występujące krwawienia. Zabieg trwa około 15 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. O konieczności wykonania zabiegu decyduje lekarz laryngolog.
Foniatra
Foniatra to lekarz specjalista, który jest zarazem laryngologiem, lecz w swojej praktyce w szerszym zakresie zajmuję się fizjologią i patologią narządu mowy oraz emisją głosu.
Do foniatry trafiają nie tylko pacjenci, u których obserwuje się wrodzone zaburzenia czy nieprawidłowości rozwojowe. Choroby krtani albo nieprawidłowe funkcjonowanie strun głosowych (np. w wyniku przewlekłych infekcji, zmian nowotworowych, zabiegów chirurgicznych, etc.) także są podstawą do konsultacji foniatrycznej. Warto pamiętać, że zwykła chrypka, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, może być objawem poważnych zmian chorobowych. Dlatego nie należy odwlekać wizyty u specjalisty. Foniatra, w razie potrzeby, może zalecić szczegółową diagnostykę, również w celu wykluczenia ewentualnych zmian nowotworowych.
W naszym gabinecie wykonujemy videostroboskopię krtani.
Z jakimi problemami do foniatry?
- chrypka
- bezgłos
- nieprawidłowa emisja głosu
- zaburzenia artykulacji
- problemy z krtanią
- uczucie zasychania w gardle